Bij de Molen
Knis Beheer
KOOZAA
Huitsing & Poort
Hotel 't Gemeentehuis
De Kleine Munt

Op zoek naar het zomergevoel in Den Andel…..

Op deze prachtige dinsdag ben ik al weer vrij vroeg uit de veren. De beentjes voelen stijf aan maar dat heeft niets te maken met de krampjes van zondag. Maar des te meer met het hardlopen van gisteravond. Edoch, ik heb niets te klagen. De eerste zeven van de negen kilometers van het rondje Oosterburen gingen crescendo en dat was mijn persoonlijk renhoogtepunt tot dusver. De hoogste tijd dus om vanmorgen om 07.00 uur op de fiets te stappen, om die stramheid kwijt te raken, en af te reizen naar Den Andel.

Het dorp waar veel kunstzinnige mensen te vinden zijn.

De Streekhof van de 93-jarige Gerrit Plakmeijer.

Het is grappig om van te voren even een blik op Wikipedia te werpen. Daar staat dat het ruim 400 inwoners tellend dorpje in de jaren zestig en zeventig veel mensen uit het westen wist te trekken die op zoek waren naar meer ruimte en een gevoel van vrijheid. Onder hen vrij veel kunstenaars wat zich volgens het informatiebord in het dorp vaak uit in rommelige erven maar ook in vrij veel kunst in en om het huis. Én fraai gekleurde huizen en mooie beeldtuinen, kwam ik al snel achter.

Tot mijn genoegen zie ik dat de Streekhof nog steeds geopend is. De hobbykwekerij van de inmiddels 93-jarige fruitteler Gerrit Plakmeijer. De man waar ik drie jaar geleden een mooi pensionadointerview mee mocht houden: https://bert-koster.nl/2022/02/21/gerrit-plakmeijer-de-90-jarige-hobbyfruitteler-en-verkoper-van-de-streekhof-in-den-andel/. Helaas is de zaak vandaag niet geopend, anders had ik mooi bij kunnen praten met hem. Af en toe kom ik Plakmeijer nog wel eens tegen tijdens een lezing van Kantoor Vreugdenhil.

Andledon en Aviko

Ik besluit met de fiets eerst de periferie van het dorp aan te houden. Allereerst stuit ik op een huis met daaromheen een enorm dierenpark. Ik schiet de foto’s vanuit verschillende perspectieven en geniet van de dierenbedrijvigheid om het huis. Niet veel later stuit ik op een opvallend gekleurd en daardoor niet alledaags huis en een volgend kiekje laat dan ook niet lang op zich wachten.

Andledon van Johanna Davids en Ab Gritter.

Natuurlijk mag een bezoek aan cultuurerf, workshopruimte en vergadercentrum Andledon niet ontbreken in dit verhaal. Een van mijn eerste bezoekjes aan een bijeenkomst van de Open Coffee Club ’t Hogeland was hier en Johanna Davids en Ab Gritter zijn vaste gastcolumnisten van mijn website. Naast Andledon schiet ik nog een foto van een mooie beeldentuin.

Ik ben in mijn nopjes van alles wat ik tot dusver tegenkom en besluit even uit te blazen op een gekleurd bankje met uitzicht op de grote speeltuin, inclusief pannakooi met doeltjes en basketbalringen. Dat hebben ze hier mooi voor elkaar zeg. Vervolgens fiets ik door naar Aviko Rixona. Dat bedrijf mag kadastraal dan wel in Warffum liggen maar ik vind het eigenlijk meer bij Den Andel horen, zo dicht ligt het bedrijf tegen het dorp aan.

Onderweg word ik twee keer door een richtingbord gewezen op het feit dat er hier in de buurt een vogelkijkhut zit. Ik kan hem in de verte inderdaad ontwaren maar zie en hoor in het uitgestrekte weiland voor mij al talrijke gakkende ganzen. Janke en Eddy wonen hier ergens aan de Oude Dijk en ik herinner mij nog het prachtige uitzicht dat ze achter hun huis hebben. De Waddenzee is hier nooit ver weg.

De fraaie dorpstuin en De Holm

Een kleurrijk huis tussen de bomen.

Ik ben dus weer terug in het dorp zelf en zie opvallend veel huizen met een peace-poster voor het raam. Zou dat ook een artistiek teken kunnen zijn? Ik fotografeer een geel huis dat maar nauwelijks meer te ontwaren is tussen alle boom- en struikgeweld.

Een volgend kiekje is natuurlijk van molen De Jonge Hendrik die fraai te benaderen is via de nodige heegenpracht. De benzine kost in het dorp overigens €1,83 per liter, dat kan minder toch? Waarmee ik uiteraard bedoel dat dit voor Nederlandse begrippen nog best goedkoop is.

Ik fiets de Streekweg in en zie tegenover Poel Natuursteen weer een fraaie beeldentuin. Niet veel later word ik aan de linkerkant gewezen op de dorpstuin die zich achter het dorpshuis bevindt. Twee jongemannen zijn lekker bezig om het dorpshuis van een nieuw likje verf te voorzien en ik wandel ondertussen wat rond in dit zeker fraai stukje Den Andel. Dat hebben ze met zijn allen toch maar even mooi geflikt en tussen de bloemenpracht door zijn er genoeg zitplekjes te vinden waar je rustig kunt genieten van al dit moois.

Een volgende plek om even wat langer bij stil te staan is de voormalige openbare lagere school. Daar bevindt zich tegenwoordig De Holm waar onder andere brocante en tweedehands boeken worden verkocht en als ik het goed heb, wordt De Holm gerund door vrijwilligers. Misschien wel door dezelfde vrijwilligers die ook zorg dragen voor de staat van de toch best wel fraaie en grote begraafplaats van het dorp. Ook op deze plek wordt het kunstzinnige niet geschuwd, dat maakt het allemaal net wat aans dan aans. Maar wel heel mooi.

Ik vraag mij vervolgens af of Engbert Breuker nog de eigenaar van het monumentale pand is aan De Streekweg of dat hij die inmiddels heeft weten te verkopen. Bij mijn weten woont mijn oud-leraar Engels Egbert ‘Beer’ Mulder nog steeds in de prachtige pastoriewoning naast de kerk. Ook met hem heb ik in coronatijd een uitgebreid pensionadointerview mogen houden: https://bert-koster.nl/2021/01/28/egbert-beer-mulder-leraar-engels-en-muzikant/. Kerk en toren staan nog steeds van elkaar gescheiden maar daar zal vast geen verandering meer in komen. Nog zo’n blikvanger in dit in vele opzichten heel mooi dorpje.

De kerk staat los van de toren.

Het voordeel van een fietstocht is dat je wat sneller door het dorp heen kunt dan wanneer je alles lopend af moet leggen. Ik besluit nog even weer naar de dierenpracht net buiten het dorp te gaan om vervolgens Saaxumhuizen mee te pikken. Ik ben immers op tijd en dit dorpje met slecht een twintigtal huizen en een onbekend aantal  inwoners, maar dit kunnen er nooit veel zijn, is ook zo’n pareltje binnen de gemeente Het Hogeland. Moe maar voldaan kom ik even na tienen tot de conclusie dat ik genoeg foto’s geschoten heb voor een uitgebreid zomer-Instagrammatje inclusief genoeg inspiratie voor een uitgebreid verhaal.

De hoogste tijd derhalve om huiswaarts te keren om een en ander aan het papier toe te vertrouwen. Voor een uitvoerig fotoverslag van deze enerverende ochtend verwijs ik u graag door naar de pagina https://bert-koster.nl/2025/08/19/een-zomer-instagrammetje-uit-den-andel/. Ik fiets terug via Rasquert en Baflo en bespeur in Onderdendam de nodige Scheepsjoagactiviteiten. Geen wonder want RTV Noord komt vandaag langs met hun Rondje Zummer. Schipper Niiwino zal ongetwijfeld even aanleggen in dit waterdorpje voor de nodige diepteinterviews.

Tot zover dus het fraaie Den Andel inclusief bijbehorende fietstocht. Overmorgen, donderdag 21 augustus alweer, wachten in de gemeente Eemsdelta Oosteinde en Oudeschip op mij. Klein in omvang maar met de steeds groter wordende Eemshaven een schril contrast met de oprukkende industrie in de achtertuin. We gaan het zien wat dat weer voor verhalen oplevert!

Bert Koster
Middelstum
info@bert-koster.nl
bertkoster1@gmail.com
www.bert-koster.nl
06-51715098
0595-552405
KvK nummer: 57250278
BTW nummer: NL001445322B69