“Computers zijn dom”. Dat was de stelling tijdens een debatles Nederlands op de middelbare school. De docente verdedigde de stelling met hand en tand, terwijl de hele klas haar met argumenten bestookte om haar te overtuigen dat computers toch echt superslim waren en alles beter konden dan mensen. We vonden het maar belachelijk dat de docente het niet wilde snappen.
We schrijven 1992. Internet was nog niet bekend maar op school was wiskundelokaal 36 ingericht als computerlokaal. In de science-fiction-achtige ruimte stonden 15 glimmende witte kasten met knipperende DOS-lettertjes op het scherm. De wiskundedocent legde als een ware wetenschapper uit hoe je de computer kon opstarten door cd C: en vervolgens cd Win.exe in te typen (althans, zoiets zal het geweest zijn).
Later op het hbo deed Windows 95 haar intrede. En Microsoft Office. Van een slimme klasgenoot leerde ik hoe je twee plaatjes uit Word-art in Powerpoint kon plakken, waardoor het leek alsof een nurdy professor door zijn vergrootglas naar een drol zat te kijken. Ik vond het geniaal. Inmiddels hangt Word-art alleen nog in musea.
Later op mijn werk moest een nieuwe huisstijl ingevoerd worden. Dat betekende dat alle Wordsjablonen voor de standaardbrieven in een nieuw lettertype gezet moesten worden. Nieuw logo erin, andere regelafstand en klaar.
Althans dat was de gedachte. Op de dag dat de nieuwe brieven uit de printer moesten rollen gebeurde er van alles, maar niet het goede. De tekst bleek schots en scheef te staan en de goede gegevens van klanten verschenen niet in de brief.
Er werd een duur bureau ingevlogen om de problemen op te lossen. Wat bleek? De tekst was onder water door Word eigenhandig omgezet in HTML, waardoor bepaalde letters en cijfers waren omgezet in vage code. Via een handgeschreven script werd het probleem gevonden en opgelost, maar tot in lengte van maanden was ik bezig om alle brieven weer goed uit de printer te laten rollen.
Inmiddels heeft AI zijn intrede gedaan, ook op de werkvloer. Was deze techniek eerst voorbehouden aan luie en vooral slimme werknemers die ongemerkt de kantjes er vanaf wilden lopen met een gelikte uitnodigingstekst of presentatie in ruil voor een geweldig compliment van de baas; inmiddels zijn de rollen omgedraaid en vragen werkgevers op welke manier het bedrijf AI kan inzetten om de werkprocessen te verbeteren.
Er kan veel, maar ik heb er mijn twijfels over. Verschillende pogingen om snel een goede tekst of foto te genereren stranden vaak in het veelvuldig opnieuw instrueren van de tool, omdat je net niet het antwoord of beeld krijgt wat je in gedachten hebt.
Het eerlijke verhaal is dat ik een beetje AI ook in gedachten had voor de jaarlijkse column voor Bert. Bij gebrek aan zowel tijd als inspiratie voor een leuk verhaal zou Co-pilot, Chat GPT of wie dan ook me helpen om de meest fantastische en originele column te schrijven, waarmee ik alle andere gastredacteuren ongemerkt en zonder enige moeite van hun voetstuk zou kunnen blazen.
Helaas, niets bleek minder waar. Karma is a bitch. Het draaide uit op een paar slapeloze nachten, een heus writersblock en uiteindelijk oudhollands handwerk om net voor de Paasdagen een stukje tekst met wat plaatjes via de mail naar Bert te sturen. Achteraf gezien had de docente Nederlands dus toch best gelijk: computers blijven dom. Rest my case.
P.S: aanstaande zaterdag (26 april) wordt het Concordiaplein weer omgetoverd tot het Koningsdagplein. Zonder computers en Artificial Intelligence. Gewoon ouderwets gezellig met alle Middelstumers een drankje doen en genieten van leuke muziek. Kom je ook?