Ga naar de inhoud

Bert Koster

Middelstum

Bij de Molen
Bij de Molen
Bij restaurant & grand café Bij de Molen bent u er even helemaal uit. Wij leggen u in de watten met een hartelijke ontvangst en met de heerlijkste gerechten en bijpassende dranken. Aan de voet van de korenmolen De Olle Widde is de sfeer immer ongedwongen. In ons huiskamerrestaurant met grand café geniet u van de warme sfeer en ambiance, daarnaast is het heerlijk vertoeven tijdens de mooie zomerse dagen op ons ruime terras en biedt onze sfeervolle feestzaal een uitstekende plek voor al uw feesten en partijen.
CONTACTGEGEVENS
Bij de Molen

Eestumerweg 39

050-3022758

info@restaurantbijdemolen.nl

https://www.restaurantbijdemolen.nl

Knis Beheer
Knis Beheer
Knis beheer - Klussen & wonen is onstaan uit de aanschaf, verhuur en onderhoud van onze eigen woningen.
Knis Beheer

06 1292 7008

eisse@knisbeheer.nl

http://www.knisklus.nl

KOOZAA
KOOZAA
KOOZAA
In 2006 zijn wij in Nederland begonnen om deze duizenden jaren oude plant in Nederland opnieuw tot leven te wekken. Koolzaad is een eigenzinnig plant met ongekende mogelijkheden. We hebben voor de verbouwing en de teelt van de koolzaadplant een echte passie ontwikkeld en koesteren de koolzaadteelt. Dankzij de juiste teelt en persing, levert onze koolzaad een rijke voedende olie. Hiervan maakt de coöperatie Colzaco een unieke huid -en verzorgingslijn: KOOZAA.
Contactgegevens
Colzaco

Raalterweg 12, 7433 RA Schalkhaar

06 22 370 872

info@colzaco.nl

http://www.koozaa.nl/

Huitsing & Poort
Huitsing & Poort
Huitsing & Poort
Bij belangrijke gebeurtenissen zoals trouwen, samenwonen, een onderneming starten of een huis kopen is het verstandig om afspraken goed en duidelijk op papier te laten zetten. Hierbij is een notaris een onafhankelijk adviseur. Notaris mr. Huitsing – gevestigd in Middelstum(Groningen) - is deskundig, onpartijdig en kenner van het recht en geeft u graag notarisadvies.
Contactgegevens
Huitsing & Poort

Heerestraat 32 9991 BG Middelstum

0595-552866

info@notarishuitsing.nl

https://www.notarishuitsing.nl/

Hotel 't Gemeentehuis
Hotel 't Gemeentehuis
Hotel 't Gemeentehuis
Vroeger bestuurden burgemeesters en wethouders het dorpje Bedum vanuit dit gemeentehuis; nu is het pand omgetoverd tot een modern hotel in een historisch jasje. Op steenworp afstand vindt u de stad Groningen met haar cultuur, winkels en gezellige uitgaanscentrum. De hotelkamers zijn voorzien van een ruime en compleet ingerichte badkamer, televisie en een zitje. In het restaurant kunt u terecht voor een snelle snack of een uitgebreid diner. De bruine kroeg kunt u genieten van een drankje.
Contactgegevens
Hotel 't Gemeentehuis

Grotestraat 2 9781 HC Bedum

+31503012213

info@hotelbedum.nl

http://www.hotelbedum.nl/

De Kleine Munt
De Kleine Munt
Steakhouse De Kleine Munt
Termunten is een sfeervol toeristendorpje in Noord-Oost Groningen, vlak aan zee. Een idyllisch plaatsje waar jaarlijks duizenden toeristen graag even een bezoekje aan brengen. Zo’n plaats verdient natuurlijk een sfeervolle eetgelegenheid. Steakhouse “De Kleine Munt”, met een originele Wild West uitstraling, voldoet volledig aan dit sfeerverhogend effect.
Contactgegevens
Steakhouse De Kleine Munt

Kennickweg 9a 9947 PA Termunten

0596-567018

info@steakhousedekleinemunt.nl

http://www.steakhousedekleinemunt.nl

Primair menu
  • Home
  • Actueel
  • Adverteerders
  • Columns
  • Interviews
  • Diensten
  • Club van 60
  • Privacy statement
  • Contact
  • Over uw redacteur
  • Gastcolumns

Harmannus Blok, De crisis van de bureaucratie

140 weergaven

Er is nogal wat aan de hand in ons land. We rollen van de ene crisis in de andere. De coronacrisis hebben we achter de rug, althans we hebben er tot op heden mee leren leven. Aan de poort van Europa werd het oorlog. Poetin’s strategie heeft gewerkt. Hij heeft Europa afhankelijk gemaakt van zijn gas en olie. Hierdoor rollen we nu in een heftige energiecrisis wat voor velen zal leiden naar een financiële crisis. De inflatie is zo hoog als we nooit voor mogelijk hadden gehouden.

En dan hebben we nog steeds de aardbevingsproblematiek in Groningen, de toeslagenaffaire die niet op zichzelf staat en sinds kort is er een heuse stikstofcrisis. Toch zijn deze laatste crises wat mij betreft van een hele andere orde dan de eerst opgesomde. Zowel bij de toeslagenaffaire, het stikstofgedoe als de aanpak van de aardbevingsproblematiek in Groningen hebben we te maken met een andere crisis die pijnlijk aan de dag komt: de ‘bureaucratiecrisis’.

Het failliet van het huidige ambtelijke en politieke systeem komt aan het daglicht. We worden geregeerd door de bureaucratie. Niet de mens staat voorop, maar de regels, de modellen, de rapporten. Grote ambtelijke organisaties en logge uitvoeringsinstanties maken de dienst uit. Daar weten ze van elkaar niet wat ze doen en houden ze zichzelf in stand. De vele managementlagen vertragen besluitvorming. Niemand durft beslissingen te nemen.

Ik maak het zelf mee als bestuursvoorzitter van een landelijke organisatie die, vanuit de ketensamenwerking schapenhouderij, al een paar jaar met het ministerie van LNV en RVO (Rijksdienst voor ondernemend Nederland) overleg voert over overname van de I&R registratie van schapen en geiten. Regelmatig zitten er weer andere personen bij een overleg. En nooit één, nee minstens 3, 4 of 5 ambtenaren.

Denk je het ene overleg een stap vooruit te hebben gezet, bij een volgend overleg ben je weer twee stappen terug. Feiten, cijfers en budgetten zijn niet of moeilijk boven water te krijgen en men durft geen beslissingen te nemen. Nee, liever weer een onderzoekje links en rechts. De veilige weg. Stel je voor dat iemand jou eens ergens kan afrekenen op een besluit.

Ook in het klein heb ik het gezien bij de lokale overheid die opschaalde. De herindelingen waren onvermijdelijk denk ik nog steeds. Maar ook daar is wel de keerzijde: grote ambtelijke organisaties die de macht naar zich toe trekken, een eigen agenda voeren en het politieke bestuur isoleren van de uitvoering. En dan moet je als politiek bestuurder zeer sterk in je schoenen staan om daar doorheen te breken.

Niet dat het onwil is van de individuele ambtenaar, in tegendeel. Over het algemeen zijn ambtenaren zeer loyaal aan het politiek bestuur is mijn ervaring. Alleen ze zijn (ongewild) onderdeel van het systeem. En het systeem is zo doorontwikkeld de afgelopen decennia dat het heel moeilijk is je daaraan te onttrekken. Daar is een radicale omslag voor nodig.

Neem het stikstofgedoe. Louter een gecreëerd probleem. Op basis van subjectieve tabellen, normen, onderzoeken en wat iets meer is. Niet dat er helemaal niks hoeft te veranderen aan het landbouwbeleid. Dat kan best meer bio divers, minder intensief en natuurinclusiever. Maar hervorm dat vanuit een visie en plan voor de toekomst, met perspectief voor de boeren met een gebiedsgerichte aanpak. En niet op deze slinkse manier (door een stikstofprobleem te creëren) en met een dubbele agenda (minder boeren, meer huizen).

De menselijk maat en het boerenverstand moeten weer terug. Het vertrouwen in de politiek is nu zo laag dat het onze democratie ondermijnt. Daar moet de bezem door. Wat meer plattelandse nuchterheid in Den Haag en in de provincie- en gemeentehuizen is bitter nodig.

Bericht navigatie

Vorige: De 25 vluggertjes van Valentijn Niewold
Volgende: Harmannus Blok, De crisis van de bureaucratie

Introductieverhalen van site adverteerders

Zoeken in de site

Bert Koster Internetcolumnist en Tekstschrijver | info@bert-koster.nl / bertkoster1@gmail.com | www.bert-koster.nl | 06-51715098 | KvK nummer: 57250278 | BTW nummer: NL001445322B69